Co vše musí umět skladový program

Dříve se položky ve skladu evidovaly v různých seznamech, sešitech a knihách. Vše bylo samozřejmě pečlivě očíslované a katalogizované, takže vyhledat určitou položku nebylo až tak složité. To však platilo pouze tehdy, pokud byly tyto seznamy pečlivě, přesně a pohotově vedeny. A jeden přešlap mohl způsobit kolosální zmatek.
vnější skaldové kóje

Od té doby jsme urazili poměrně velký kus cesty. Dnes se v těchto věcech spoléháme spíše na moderní techniku. Tužkou psané seznamy již dnes nikde nenaleznete. Vše eviduje skladový program. Ten je dnes nepostradatelným pomocníkem v každém skladu. A má to i svůj důvod.

Dávno jsou již pryč doby, kdy měl každý obchod svůj sklad. Dnes se vše zaváží s prakticky minutovou přesností z velkoskladů, tudíž nutnost dělání zásob odpadá. Na druhou stranu, právě ony velkosklady musí být schopny uspokojit jejich poptávku. To samozřejmě předpokládá, že budou mít přesně to, co si daný obchod přeje, a v dostatečném množství.

A právě k tomu skladový program slouží. Nejenže v něm najdete i seznam všech položek, zároveň u každé vidíte dodavatele, datum poslední objednávky, kolik kusů zbývá a kolik jich čeká na expedici, případně kdy přesně mají být expedovány. A nejen to.

Ve své nejmodernější podobě nejenže sám jednotlivé položky odepisuje, jakmile opustí brány skladu, zároveň vytváří nové objednávky, jakmile se jejich množství dostane pod určitou nastavenou hranici. Tím je zajištěno, že daného výrobku je vždy dost.
otevřená hala velkoskladu
Co mu v tomto úkonu pomáhá? Jak může vědět, kdy byla která položka naskladněna? K tomu slouží čárové kódy. Dnes je již každá objednávka jedním opatřena. Jakmile ji pracovník přijme a zkontroluje, že je vše v pořádku, jednoduše kód oskenuje a do programu se automaticky přenesou potřebné informace. Stejně tak tomu je v případě, že je určitá položka odvážena k zákazníkovi.

Jak je vidět, sklady urazily dlouhou cestu. A věřím, že ještě delší mají před sebou. A že skladové programy jsou pouhým prvním krůčkem na cestě k tomu, co ještě přijde.

5/5 - (1 vote)

Autor příspěvku: